Skrzypce na ślubie – dlaczego wzruszają niemal każdego?

skrzypce na ślubie Kraków, wiolonczelista gra Bacha
Witaj na blogu kwartetu smyczkowego Dobryton
5 marca 2017
Kwartet smyczkowy na ślub - Dobry Ton, Kraków, Cracow, oprawa muzyczna ślubu w kościele
Relacje zdjęciowe – imprezy okolicznościowe
16 sierpnia 2017

Skrzypce na ślubie – dlaczego wzruszają niemal każdego?

Dobry Ton gra alleluja na ślubie, pieśni i muzyka poważna w kościele

SKRZYPCE – IDEALNA OPRAWA MUZYCZNA ŚLUBU.

Muzyka POWAŻNA i NIE-POWAŻNA.

Muzyka pojawiła się wcześniej niż mowa – tak przynajmniej uważał Darwin. Jest czymś bliskim każdemu człowiekowi, choćbyśmy się zapierali z całych sił. Każdy ma w sobie na tyle wrażliwości, by ją odbierać – to chyba uniwersalność jest jej największą siłą. Instrumenty strunowe wywodzą się z czasów prehistorycznych, z szarpania w trakcie polowań napiętej cięciwy łuku, która wydawała określoną wysokość dźwięku. Na drodze poszukiwań i doskonalenia formuły na przestrzeni tysiącleci(!) ludzkość przed około 300 laty osiągnęła szczyt rozwoju instrumentu strunowego (smyczkowego) – skrzypce, najwyższy instrument w kwartecie smyczkowym.
Był to pierwszy doprowadzony do doskonałości instrument muzyczny, perła kwartet smyczkowy gra na ślubie w okolicach Krakowa, oprawa muzyczna ślubu w plenerzew koronie kwartetu smyczkowego. 
Dźwięk sam w sobie – uderzenia bębnów wojennych, sygnał rogu, strumień powietrza wprawiający w drżenie ludzkie struny głosowe – krąży w żyłach człowieka niemalże od momentu pojawienia się na ziemi. „Muzyka ma leczniczą moc. Według mnie jest formą medycyny. Muzyka to wibracje. A przecież wszystko we wszechświecie jest falą.” – tak mawia znakomity trębacz jazzowy Tom Harrell.
I wydaje się, że z tej zależności wypływa moc oddziaływania muzyki.

MUZYKA POWAŻNA, MUZYKA NA WESELE – CZY MOŻNA TO POGODZIĆ?

Kiedyś muzyka była jedna, wyrażała emocje, naśladowała odgłosy przyrody, opowiadała historie, zachęcała do tańca, towarzyszyła rytuałom… Aktualnie rozdźwięk między poszczególnymi gatunkami jest bardzo silnie zaznaczony, a w połowie XX w. rozeszły się w świadomości społecznej drogi między muzyką klasyczną, a inną. Dziś przeciętny Polak niewiele wie o repertuarze filharmonii, a kogoś, kto potrafiłby wypowiedzieć się
np. o współczesnych polskich kompozytorach muzyki poważnej ze świecą szukać.

KWARTET SMYCZKOWY NA ŚLUB? DOBRY TON – ODPOWIEDŹ RYNKU NA POTRZEBĘ SYNTEZY 🙂

Nasz kwartet powstał, bo pewnego dnia pomyśleliśmy: „dlaczego nie pogodzić dwóch odrębnych dziś światów?”, „tak wiele pracy wkładamy w okiełznanie instrumentów, a przecież robimy to po to, by dawać ludziom radość, sprawiać sobie i innym przyjemność”. Chcieliśmy na nowo połączyć muzykę rozrywkową i klasyczny warsztat, by móc oddziaływać na najbardziej pierwotnych płaszczyznach – wspólnej radości muzykowania, przeżywaniukwartet smyczkowy na ślub, muzyka na ślub kościelny, cywilny, ślub symboliczny, humanistyczny, występy artystyczne, koncerty emocji i przekazywaniu piękna.

MUZYKA NA ŚLUB – PRZYKŁADOWE UTWORY na skrzypce

Aria na strunie G to jeden z najlepszych przykładów muzyki z dziedziny kultury wysokiej, która do dziś doskonale sprawdza się jako – nie oszukujmy się – komercyjny kawałek; nie jest to bynajmniej minus: udowadnia jedynie słuszność mojej tezy, że tak silne piękno, z jakim mamy do czynienia w przypadku muzyki Bacha, oddziałuje z każdą wrażliwością, także u ludzi, którym nie było dane zgłębić tajników muzyki, ani klasyka nie należy do ich ulubionych gatunków.

Thousand Years autorstwa Christiny Perri to bardzo wzruszająca pozycja. Z racji świeckiego charakteru jest najbardziej odpowiednia, gdy bierzemy udział w oprawie ślubów cywilnych w stylowych wnętrzach lub plenerze. Posłuchaj tego utworu w naszym wykonaniu.

Słynne Hallelujah Cohena pięknie zaaranżowane na kwartet zachwyca dziś bardziej, niż w momencie wydania. Wszak na początku wcale nie zostało docenione.

A muzyka filmowa? Obój Gabriela z filmu „Misja” autorstwa Ennio Morricone to jeden z najbardziej rozpoznawalnych tematów. A czy ten fakt ujmuje jego urokowi?

Muzyki w naszym wykonaniu można posłuchać w zakładce Muzyka. W doborze repertuaru pomocne będzie sprawdzenie podstrony z Ofertą.

Komentarze

komentarze

2 Komentarze

  1. Krzysztof pisze:

    Dziękuję za ciekawy wpis o skrzypcach. Marzę, by zagrały na moim ślubie. A że odbędzie się on w Krakowie to liczę na Was 🙂 Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.