Aria na strunie G Bacha – oprawa muzyczna ślubu

oprawa muzyczna ślubu - Aria na strunie G Bacha
Oprawa muzyczna ślubu: Aria na strunie G
16 czerwca 2020
Tango, pierwszy taniec na ślubie. Oprawa muzyczna ślubu i wesela, kwartet smyczkowy Dobry Ton
Tango jako utwór na pierwszy taniec
12 lipca 2020

Aria na strunie G Bacha – oprawa muzyczna ślubu

Śluby, wesela, a wraz z nimi nieodłączna oprawa muzyczna w wykonaniu naszego kwartetu smyczkowego. Chociaż sezon ślubny 2020 rozpoczyna się z dużym opóźnieniem, jednak jest „coraz lepiej”. Sytuacja w różnych dziedzinach życia wraca powoli do normy. Jak już zapowiadaliśmy, przed nadejściem koronawirusa udało nam się nagrać dwa teledyski do najpiękniejszych utworów klasycznych w ślubnym repertuarze. Pierwszym z nich jest Aria na strunie G Jana Sebastiana Bacha.

Repertuar muzyczny na ślub kościelny

Aria, czyli druga część ze suity orkiestrowej D-dur nr 3 (BWV 1068) autorstwa Jana Sebastiana Bacha. Należy do najczęściej wykonywanych i najbardziej popularnych dzieł kompozytora. Popularnie nazywana jest Arią na strunie G. Przydomek ten zawdzięcza dziewiętnastowiecznej transkrypcji. Ze względu na przeniesienie z oryginalnej tonacji D-dur do C-dur, rzeczywiście dawała się wykonać wyłącznie na najniższej strunie skrzypiec. Wcześniej wykonanie utworu w ten sposób nie było możliwe, ponieważ skala tej struny nie odpowiadała tonacji utworu.

Melodia Arii należy do najpiękniejszych napisanych przez Bacha, zachwyca liryzmem, ponieważ snuje się na tle miarowo kroczącego basu. Prowadzącym ją pierwszym skrzypcom towarzyszą drugie skrzypce i altówki (w aranżacji na kwartet smyczkowy jedna altówka), które wplatają swoje dopowiedzenia na długich dźwiękach melodii. To jedyna przeznaczona na same smyczki część III Suity.

Aria była wielokrotnie aranżowana na rozmaite kombinacje instrumentów. Godne uwagi jest to, że twórcy chętnie wykorzystują ją, gdy mają wybrać utwory na ścieżkę dźwiękową. W rezultacie spotkamy ją często w kulturze popularnej: zarówno w filmach fabularnych (na przykład w ścieżce dźwiękowej thrillera Adwokat diabła, dramatu sensacyjnego Zakładnik, horroru Halloween) i animowanych (na przykład w filmach Żółta łódź podwodna i End of Evangelion), jak i programach telewizyjnych, reklamach oraz w komputerowych grach i symulatorach (na przykład w Gran Turismo 4).

Aria na strunie G – kwartet smyczkowy Dobry Ton

Ponieważ utwory Bacha towarzyszą nam od wczesnego dzieciństwa i rozpoczęcia edukacji muzycznej, dlatego stały się też jednym z fundamentów naszego repertuaru od początku działalności na rynku ślubnym. Z przyjemnością dzielimy się naszym najnowszym nagraniem. Kwartet smyczkowy DOBRY TON i Aria na strunie G Jana Sebastiana Bacha. To idealna propozycja na oprawę muzyczną ślubu w kościele.

music: Jan Sebastian Bach 🎻
video: Filmy z duszą 🎬
audio: Kamil Madoń 🎧
makeup: Natalia Miś 😍
pomoc wszelaka: Hubert Frankiewicz 🖐
Parafia św. Bartłomieja Ap. Kraków-Mogiła bardzo dziękujemy za gościnę we wspaniałych wnętrzach drewnianego kościoła!

ślub w Opactwie Cystersów - oprawa muzyczna ślubu, kwartet smyczkowy
Aria na strunie G Bacha - oprawa muzyczna ślubu, kwartet Dobry Ton

Komentarze

komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.