Ave Maria, czyli „Zdrowaś Mario” to obok „Ojcze nasz” najpowszechniejsza modlitwa w Kościele Katolickim. Wielu kompozytorów podejmowało próby napisania muzyki do tekstu najpopularniejszej modlitwy Maryjnej. Camille Saint-Saëns, Wolfgang Amadeus Mozart, Gaetano Donizetti, Stanisław Moniuszko to tylko niektórzy z nich. Jednak w tym zestawieniu przewodzą niewątpliwie trzej kompozytorzy. Bach, Schubert i Caccini (a właściwie Wawiłow – odsyłam do ciekawego artykułu).
Ogromną sławę zyskała kompozycja Franza Schuberta. Jednak nie powstała ona do słów łacińskiej modlitwy, ale do jednej z pieśni zamieszczonych w epickim poemacie historycznym „Pani Jeziora” Waltera Scotta. Schubert napisał muzykę w 1825 roku, w czasie podroży, jaką odbył ze swoim przyjacielem, słynnym barytonem Johannem Vogelem najpierw do Steyer w północnej Austrii, a następnie do Gmunden. Tam w kościele znajduje się porcelanowa tzw. Madonna w Pelerynie.
Zachwycony urokiem tego miejsca austriacki artysta skomponował muzykę do tekstu Scotta, przełożonego na niemiecki przez Adama Storcka. Nazwał ją „Ellens dritter Gesang” – „Trzecia pieśń Elleny”. Była to modlitwa przerażonej bohaterki poematu, która musi się ukrywać wraz z ojcem przed wrogami. Zwraca się ona z prośbą o pomoc do Maryi Dziewicy. Pierwsze słowa i refren pieśni, czyli „Zdrowaś, Maryjo”, sprawiły, że melodia Schuberta szybko została podłożona do tekstu tradycyjnej modlitwy. Stąd też powszechne przekonanie, że kompozytor napisał melodię do oryginału.
Wśród utworów używanych podczas oprawy muzycznej ślubu w kościele warto wyróżnić Arię na strunie G Bacha, którą niedawno nagraliśmy. Oprócz Ave Maria (Schuberta, Bacha i Cacciniego) należy ona do najpiękniejszych utworów z repertuaru ślubnego. Warto też wyróżnić Ave Verum Wolfganga Amadeusza Mozarta. A także Panis Angelicus („Chleb anielski”) – hymn św. Augustyna na Uroczystość Bożego Ciała. Najsłynniejszego opracowania muzycznego dokonał Cesar Franck. I tę wersję możecie usłyszeć w naszym wykonaniu.