Ave Maria (Schubert) na kwartet smyczkowy: oprawa muzyczna ślubu

Tango, pierwszy taniec na ślubie. Oprawa muzyczna ślubu i wesela, kwartet smyczkowy Dobry Ton
Tango jako utwór na pierwszy taniec
12 lipca 2020

Ave Maria (Schubert) na kwartet smyczkowy: oprawa muzyczna ślubu

Ave Maria Schubert oprawa muzyczna ślubu, kwartet smyczkowy Dobry Ton

Ave Maria – muzyczne opracowania tekstu modlitwy.

Ave Maria, czyli „Zdrowaś Mario” to obok „Ojcze nasz” najpowszechniejsza modlitwa w Kościele Katolickim. Wielu kompozytorów podejmowało próby napisania muzyki do tekstu najpopularniejszej modlitwy Maryjnej. Camille Saint-Saëns, Wolfgang Amadeus Mozart, Gaetano Donizetti, Stanisław Moniuszko to tylko niektórzy z nich. Jednak w tym zestawieniu przewodzą niewątpliwie trzej kompozytorzy. Bach, Schubert i Caccini (a właściwie Wawiłow – odsyłam do ciekawego artykułu).

Ave Maria Franciszka Schuberta – jak powstała kompozycja?

Ogromną sławę zyskała kompozycja Franza Schuberta. Jednak nie powstała ona do słów łacińskiej modlitwy, ale do jednej z pieśni zamieszczonych w epickim poemacie historycznym „Pani Jeziora” Waltera Scotta. Schubert napisał muzykę w 1825 roku, w czasie podroży, jaką odbył ze swoim przyjacielem, słynnym barytonem Johannem Vogelem najpierw do Steyer w północnej Austrii, a następnie do Gmunden. Tam w kościele znajduje się porcelanowa tzw. Madonna w Pelerynie.

Ave Maria Schubert - oprawa muzyczna ślubu kwartet smyczkowy Madonna z Gmunden
„Madonna w pelerynie” z Gmunden

Zachwycony urokiem tego miejsca austriacki artysta skomponował muzykę do tekstu Scotta, przełożonego na niemiecki przez Adama Storcka. Nazwał ją „Ellens dritter Gesang” – „Trzecia pieśń Elleny”. Była to modlitwa przerażonej bohaterki poematu, która musi się ukrywać wraz z ojcem przed wrogami. Zwraca się ona z prośbą o pomoc do Maryi Dziewicy. Pierwsze słowa i refren pieśni, czyli „Zdrowaś, Maryjo”, sprawiły, że melodia Schuberta szybko została podłożona do tekstu tradycyjnej modlitwy. Stąd też powszechne przekonanie, że kompozytor napisał melodię do oryginału.

Oprawa muzyczna ślubu w kościele – utwory

Wśród utworów używanych podczas oprawy muzycznej ślubu w kościele warto wyróżnić Arię na strunie G Bacha, którą niedawno nagraliśmy. Oprócz Ave Maria (Schuberta, Bacha i Cacciniego) należy ona do najpiękniejszych utworów z repertuaru ślubnego. Warto też wyróżnić Ave Verum Wolfganga Amadeusza Mozarta. A także Panis Angelicus („Chleb anielski”) – hymn św. Augustyna na Uroczystość Bożego Ciała. Najsłynniejszego opracowania muzycznego dokonał Cesar Franck. I tę wersję możecie usłyszeć w naszym wykonaniu.

Komentarze

komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.