Skrzypce na ślubie – dlaczego wzruszają niemal każdego?
9 maja 2017Kwartet smyczkowy Dobry Ton zaprasza!
Blog ten będzie poświęcony działalności kwartetu smyczkowego Dobry Ton. Zagadnieniom związanym z kulisami naszej aktywności, ale także wrażeniom, inspiracjom, podstawowym aspektom pracy muzyka i wielu innym. Postaramy się, by czas tu spędzony przybliżył Wam nie tylko nas – czterech młodych facetów, pełnych energii i zapału do działania, ale też dziedzinę sztuki, którą się zajmujemy – Muzykę. Zaczynajmy!
Muzyka w życiu człowieka
Ważnym wydarzeniom od momentu pojawienia się człowieka na ziemi niemal zawsze towarzyszy obecność muzyki. Chociażby: jako elementu kultu – muzyka religijna. Jako sposobu wyrażenia emocji – oprawa uroczystości (wspólne granie, śpiewy, odpowiednie tło w trakcie recytowania poezji). Jako funkcji rozrywkowej – np. muzyka do tańca. Wreszcie: jako dziedziny sztuki zdolnej wyrazić to, na co słowa są czasem niewystarczające.
Najpowszechniejsze było zawsze granie w małych, kilkuosobowych składach – zespołach kameralnych, gdyż w tej formie łatwiej o uzyskanie pełni brzmienia i możliwości. Z instrumentów solowych samowystarczalny jest w zasadzie tylko fortepian, i to ten konstruowany współcześnie. Można to powiedzieć też ewentualnie o organach czy akordeonie.
Dlaczego kwartet smyczkowy?
Idealnym składem kameralnym jest KWARTET SMYCZKOWY. Dlaczego? Zacznijmy od słowa kwartet, które oznacza utwór pisany na konkretny skład, ale także po prostu liczbę wykonawców, czyli – w przypadku kwartetu – czworo. Czwórkę najdoskonalej odzwierciedla kwadrat oraz krzyż, symbolizuje ona porządek w odniesieniu do spraw ziemskich, a także powszechność.
Mamy do czynienia z czterema instrumentalistami, grającymi na instrumentach z jednej rodziny. W tym wypadku są to chordofony, czyli instrumenty strunowe (źródłem ich dźwięku są drgania strun), których skala odpowiada mniej więcej skali ludzkiego głosu. Jest to więc brzmienie dla nas naturalne, harmonijne. Model kwartetu smyczkowego wraz z jego składem instrumentalnym (dwoje skrzypiec, altówka, wiolonczela) został wypracowany w okresie klasycyzmu i już tam doprowadzony do perfekcji przez Mistrzów, których nazwiska słyszał chyba każdy: Haydn, Mozart, Beethoven… Od tamtego czasu niemal wszyscy wybitni twórcy sięgali po ten gatunek, który z racji jednolitego, spójnego brzmienia instrumentów wymagał nienaganności warsztatu i bogactwa środków wyrazu – był więc sporym wyzwaniem zarówno dla kompozytorów, jak i wykonawców.
Wyzwaniem kwartet smyczkowy pozostaje i w dzisiejszych czasach. Jego funkcja została rozszerzona i nie jest już tylko formułą charakterystyczną dla środowiska muzyki klasycznej. Wychodzi poza jej sztywne ramy i zwraca się w stronę pierwotnych pobudek, dla których człowiek zaczął wydobywać dźwięk – by sprawiać sobie i innym przyjemność! Kwartet smyczkowy Dobry Ton powstał, by realizować to zadanie. Nie możemy się doczekać wkroczenia w świat muzyki przyjemnej z naszą propozycją. Witajcie! Cieszymy się, że jesteście z nami
2 Comments
Serdecznie dziekuje za przepiekna oprawe muzyczna slubu. Jezeli ktokolwiek chce przezyc swoj lub kogos bliskiego slub w poruszajacej atmosferze polecam serdecznie. To, czego dokonali artysci nie sposob wyrazic w slowach .Przepiekny ,profesjonalny spiew i smyczkowe Hallelujah wzruszylo Panstwa Mlodych i wszystkich gosci weselnych. Wyrazam moja wdzięcznosc za zaangazowanie, piekna wspolprace, zrealizowany repertuar, za to, ze byliscie z nami w tym dniu pelnym cudownych przezyc .
Kwartet smyczkowy byl wynajety jako prezent dla Mlodej Pary.Goscie weselni rowniez nic nie wiedzieli Wspaniala niespodzianka. Magiczny slub.
Polecam serdecznie .Pieknie dziekuje .
Bardzo dziękujemy za wspaniałą opinię! Pozdrawiamy serdecznie!